راهنمای نویسندگان

 

از نویسندگان مسئول مکاتبات خواهشمند است صفحه زیر را پرینت گرفته و مقاله را دقیقا طبق بندهای مندرج در آن تنظیم کنند. تمامی موارد لازم در این صفحات به طور مفصل شرح داده شده است:

  

راهنمای نویسندگان  (بخش "اشکالات متداول" حتما مدنظر گرفته شود.)

 پرسش های متداول

 فرآیند پذیرش مقالات

موارد درج شده در فرم ارزیابی مقالات

 

ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju 

 

مجله تخصصی 'به­نژادی گیاهان زراعی و باغی' (مجله کشاورزی سابق) نشریه پردیس ابوریحان، دانشگاه تهران است که در سال  در دو نوبت بهار و پاییز منتشر می‌گردد. مقالات پژوهشی (Research Papers) که در زمینه به­نژادی محصولات باغبانی و زراعت، به زبان فارسی به رشته تحریر درآمده باشند و پیشتر در نشریه دیگری انتشار نیافته و یا به­طور هم­زمان به دیگر نشریات ارسال نشده باشند، با رعایت نکات ذکر شده در این راهنما، جهت داوری ارسال می­گردد و در صورت پذیرش در مجله چاپ می­نماید. مقالاتی که چکیده آنها در مجامع علمی داخلی و خارجی ارائه و چاپ شده­ا­ند، مستثنی هستند.

ju نشریه از پذیرش یادداشت علمی (Short Communication (Letter یا مقاله کوتاه معذور است.

 

 

 

 از تاریخ 1 مهر 1393 در این نشریه مقالات به صورت آنلاین داوری می شوند.

هر نشریه در سامانه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران، رمز عبور و شناسه مجزا نیاز دارد.

برای استفاده از هر نشریه، در سامانه آن به طور جداگانه ثبت نام نموده و کارتابل تشکیل دهید.

 

   

روش نگارش:

 

 

قلم تیترها: Bzar Bold 12 

قلم متن: Blotus 12

قلم مطالب انگلیسی متن: Time new roman 10

عنوان شکل ها و جدول ها: Blotus bold 11

مطالب داخل شکل ها و جدول ها: Blotus bold 10 و Time new roman bold 8

 

فاصله خطوط (Line Spacing):

Exactly 20 pt

  

   

ju کلیه بخش­های مقاله با حاشیه دو سانتی­متر حاشیه در چهار طرف، با نرم­افزار Microsoft Word تهیه گردد.

 

ju تعداد صفحات قابل قبول حداکثر 12 صفحه می­باشد.

 

ju در نگارش مقاله توصیه می­شود که تا حد امکان از به­کار بردن واژه­های بیگانه و ناآشنا پرهیز شود. استفاده از واژه­های مصوب فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران که در مجموعه کتاب­های 'فرهنگ کشاورزی و منابع طبیعی' چاپ دانشگاه تهران گردآوری شده، توصیه می­گردد.

 

ju اسامی و واژه­های علمی، مکان­ها، مواد و سایر اصطلاحات خارجی را در متن مقاله به زبان فارسی نگاشته و با گذاشتن شماره در قسمت بالا و سمت چپ این واژه، خواننده به زیرنویس (Footnote) درج شده در همان صفحه هدایت شود.

 

ju در متن مقاله، اعداد صفر تا نه به حروف و اعداد 10 به بالا به عدد نوشته شود (به استثنای اعداد داخل جدول­ها، شکل­ها و شماره رفرنس­های ارائه شده در پایان جمله و شماره­گذاری فرمول­ها).

 

ju در متن مقاله و چکیده های فارسی و انگلیسی، علامت % به صورت کلمه درصد و Percent نوشته شود (به استثنای جدول­ها و شکل­ها).

 

ju در مرحله اولیه، جهت ارسال مقاله برای داوری، نیازی به ارائه دو ستونی متن مقاله نیست و مقاله یک ستونی تایپ گردد.

 

ju چکیده فارسی و انگلیسی در دو صفحه جداگانه به­ترتیب در ابتدا و انتهای مقاله ارائه گردد.

 

ju زیرنویس­ها (Footnotes) به­صورت خودکار درج گردد.

 

ju جدول (به فرمت جدول های فارسی زبان) از نوع راست به چپ درج گردد.

 

ju کادر اطراف شکل ها حذف شود. در داخل شکل ها، خطوطی که به صورت افقی نمایش داده می شود، نامرئی باشند.

 

ju نمودارهای رسم شده در نرم­افزارهایی از قبیل اکسل (Excel) به صورت عکس نباشند.

 

ju میان کلمه و نقطه (.)، کاما (،)، علامت سوال (؟) و پرانتز () فاصله نباشد و پس از درج علامت، یک فاصله (Space) درج گردد. اصول سجاوندی یا نقطه گذاری (Punctuation) و صفحه آرایی رعایت شود.

 

ju نام­های علمی (جنس و گونه) در متن و رفرنس، ایتالیک باشند. نام دانشمند معرفی­کننده گونه به صورت غیرایتالیک و حرف اول آن با حروف بزرگ باشد. مثال:

 

 Juglans regia L.

 

ju فرمول ها شماره گذاری شوند.

 

ju در چکیده فارسی، متن مقاله، جدول­ها و شکل­ها، تاریخ­ها به شمسی و فقط در چکیده انگلیسی به میلادی درج گردد.

  

ju بخش های مختلف مقاله پاراگراف بندی شود. به عنوان مثال، مقدمه در یک پاراگراف طولانی ارائه نشده و پاراگراف بندی موضوعی شود.

 

فایل تعهدنامه مقاله

 

 

فایل تعهد نامه را از اینجا دانلود نمایید.

 

  

ju اطلاعات خواسته شده به طور کامل برای تمامی نویسندگان درج گردد. درج شماره تلفن همراه و نیز پست الکترونیکی تمامی افراد ضروری می باشد. در زمان ثبت نام مقاله و درج مشخصات نام و مشخصات تمامی نویسندگان (به ترتیب درج شده در تعهدنامه) در سامانه ثبت شود.

 

ju برای درج مرتبه علمی کلمه عضو هیات علمی کافی نیست. رتبه علمی مربی، استادیار، دانشیار و استاد درج گردد.

 

ju امضای تمامی نویسندگان در این فرم الزامی است و امضا از طرف دیگران قابل پذیرش نیست. در صورت عدم دسترسی به دیگر اعضا امضای اسکن شده در فایل درج گردد.

  

ju از درج ایمیل های غیرفعال (Expired) خودداری گردد.

 

ju فایل تعهدنامه تکمیل شده به عنوان فایل تکمیلی/ اضافی بارگذاری شود تا قابل رویت برای داوران نباشد.

 

بخش­های مختلف مقاله

 

 قسمت­های مختلف مقاله به­ترتیب شامل: برگ شناسه و تعهدنامه، عنوان، چکیده، کلمات کلیدی، مقدمه، مواد و روش­ها، نتایج و بحث، پیشنهادها، تشکر و قدردانی (اختیاری)، منابع مورد استفاده، عنوان انگلیسی، چکیده انگلیسی، کلیدی انگلیسی می­باشد. فایل تعهدنامه به عنوان فایل پیوست ارسال گردد.

 

عنوان، چکیده و کلمات کلیدی (صفحه اول)

 

عنوان مقاله بایستی کوتاه و از محتوای مقاله برگرفته شده باشد تا برای خواننده قابل درک باشد. عنوان مقاله نباید بیش از 15 حرف باشد. در عنوان مقاله و چکیده به‌جز در موارد مقیاس‌های استاندارد از کلمات اختصاری استفاده نشود. چکیده فارسی در یک پاراگراف و حداکثر در 10 سطر ارائه گردد و در بخش چکیده­های فارسی و انگلیسی، نام و مشخصات نویسندگان حذف شود. چکیده باید بیان­گر مسئله، هدف، روش و نتایج تحقیق باشد. در پایین چکیده، کلمات کلیدی ذکر گردد.

 

ju  در عنوان فارسی و انگلیسی نام علمی درج نشود. درج در بخش چکیده و مقدمه کافی است.

 

ju در جمله اول چکیده فارسی و انگلیسی، اهمیت، هدف از انجام آزمایش و ضرورت آن درج شود. در جمله دوم زمان و مکان آزمایش درج شود.

 

مثال:

 

به منظور بررسی عملکرد و کیفیت علوفه در کشت مخلوط جو و رازیانه، آزمایشی به صورت کرت‏های خرد شده در قالب طرح بلوک‌های کامل تصادفی با سه تکرار در مزرعه‌ دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان در سال زراعی 92-1391 انجام گرفت. 

 

ju حداقل پنج کلمه کلیدی با معادل انگلیسی (درج شده در چکیده انگلیسی) به ترتیب حروف الفبا تایپ شود. لطفا در انتخاب کلمات دقت کنید تا کلمات کاربردی، کلیدی و معرف موضوع پژوهش باشند و از انتخاب واژه های متداول و تکراری که دامنه جستجوی مقاله را (پس از انتشار) محدود می کند، خودداری نمایید.

   

ju کلماتی که در عنوان مقاله آمده است، نباید مجدداً به عنوان کلمات کلیدی انتخاب شوند تا دامنه جستجوی مقاله (پس از انتشار) محدود نشود.

  

ju کلمات کلیدی فارسی و انگلیسی معادل هم باشند.

 

مقدمه (صفحه دوم)

مقدمه در یک صفحه ارائه گردد و در آن ضمن مرور پژوهش­های پیشین، در پاراگراف آخر هدف پژوهش توضیح داده شود.

 

مواد و روش­ها (صفحه سوم)

در این بخش، نحوه انجام پژوهش (شامل مواد و وسایل مورد استفاده، روش­های ارزیابی، طرح آماری و نحوه تجزیه آماری داده­ها) توضیح داده شود.

 

نتایج و بحث

نتایج حاصله از پژوهش را می­توان به صورت جدول و شکل ارائه کرد و فقط تحلیل نتایج را در متن آورد. بعضی از نتایج ساده را می­توان در داخل متن و بدون ارائه جدول یا شکل ارائه نمود. هر جدول یا شکل بایستی دارای عنوان مشخصی باشد. عنوان باید تا حد ممکن واضح و بیان­گر محتوای جدول و شکل مربوطه باشد، به گونه­ای که خواننده بدون مراجعه به متن بتواند کلیه اطلاعات مورد نیاز برای درک جدول را مشاهده نماید. برای نوشتن عنوان 'جدول' (یا 'شکل') باید پس از ذکر کلمه 'جدول' (یا 'شکل')، شماره آن و سپس یک خط تیره و بعد از آن عنوان جدول (یا شکل)، نوشته شود. تاریخ­های مورد اشاره در متن جدول­ها (یا شکل­ها)، به شمسی درج گردد. همچنین، نتایج حاصل از آزمایش با نتایج سایر پژوهش‌ها مقایسه شود. تا حد ممکن بایستی موارد اتفاق نظر و یا اختلاف نتایج این پژوهش با پژوهش­های دیگر در این زمینه مورد بررسی قرار گرفته و سرانجام کاربردهای نتایج پژوهش حاضر و استنتاج اساسی از آن، در قالب یک نتیجه­گیری کلی ارائه شود.

لازم است که تفاوت میانگین‌ها در جدول­ها یا شکل­ها با استفاده از حروف کوچک انگلیسی نشان داده شوند. مقایسه آماری میانگین‌ها در جدول­ها ارائه می‌شود، لذا ارایه جدول تجزیه واریانس (ANOVA) و ارقام مربوط به مجموع مربعات و واریانس‌ها ضرورت ندارد.

 

در درج اطلاعات شکل ها و جدول ها دقت کنید. داور مقاله باید با مطالعه شکل ها و جدول ها (بدون مراجعه به متن مقاله) اطلاعات کافی را مشاهده کند.

 

 

ju در هر قسمت از مقاله که به یک جدول و یا شکل اشاره شد، بلافاصله پس از اتمام پاراگراف، جدول و یا شکل مربوطه ارائه شود.

 

ju در شکل­ها و جدول­ها، اعداد و مطالب به فارسی درج گردند.

 

ju عنوان منحنی، نمودار و شکل­ تحت عنوان 'شکل' در زیر آن (وسط چین) ذکر گردد و  عنوان جدول در بالای آن (وسط چین) درج گردد. 

 

ju داخل متن جدول خطوط عمودی کشیده شود. تنها سه خط افقی تیره کفایت می کند.

 

ju هر ستون جدول باید دارای عنوان و واحد مربوط به آن ستون باشد، مگر این­که تمام ستون­ها دارای واحد یکسان باشند که در این صورت باید واحد مربوطه را در عنوان جدول قید نمود. واحدها در زیر پارامتر اصلی و داخل پرانتز به صورت اختصاری درج شود.

 

ju برای بیان توضیح­های اضافی درخصوص هر جدول، می­توان به­ترتیب از علائم اختصاری †، ††، ††† و ... در متن جدول استفاده نمود و با نشان دادن آن­ها در زیر جدول و ارائه توضیح، اطلاعات لازم را در اختیار خواننده قرار داد.

 

ju پیش از ارسال مقاله، حتما به کیفیت و وضوح شکل ها و عکس ها توجه شود. شکل ها واضح، کاملا واضح و با کیفیت بوده تا در نسخه های چاپی و الکترونیکی خوانا باشند.

 

ju اعداد ارائه شده در جدول­ها (جهت سهولت در مقایسه) تا یک و یا دو رقم اعشار گرد شوند. 

 

تشکر و قدردانی (اختیاری)

نویسنده(گان) می­توانند از اشخاص، سازمان­ها و افراد حقیقی یا حقوقی که امکانات اجرای پژوهش مانند تأمین بودجه، وسائل آزمایشگاهی، صحرایی و غیره را فراهم نموده­اند و یا در اجرای طرح کمک کرده­اند، تشکر و قدردانی نمایند. قدردانی از داوران و دیگر نویسندگان مقاله و همچنین درج واژه­های دکتر و مهندس قابل پذیرش نیست.

 

منابع مورد استفاده

در بخش 'منابع مورد استفاده'، فقط منابع ذکر شده در متن مقاله مطابق دستورالعمل زیر ارائه شوند. دقت شود که کلیه منابع ارجاع داده شده در متن باید در این بخش آورده شوند. ابتدا منابع فارسی و سپس منابع انگلیسی براساس حروف الفبا شماره­گذاری و تنظیم شوند. در مورد مقالات، به ترتیب باید نام خانوادگی نویسنده، حرف اول نام نویسنده، تاریخ انتشار مقاله در داخل پرانتز، عنوان مقاله، عنوان کامل مجله، شماره جلد، شماره مجله در داخل پرانتز و بعد از دو نقطه اولین و آخرین صفحات مقاله ارایه شوند.

 

از منابع قدیمی استفاده نشود. منابع تا حد امکان از نتایج تحقیقات ده سال اخیر باشد.

 

مقالات

مقاله فارسی با یک نویسنده:

1 . مین­باشی معینی م (1385) اکوفیزیولوژی گل جالیز. زیتون. 172(2): 10-1.

مقاله فارسی با دو نویسنده:

2 . افیونی د. و محلوجی م (1385) تجزیه همبستگی برخی صفات زراعی در ژنوتیپ‌های گندم (Triticum aestivum L.) در تنش شوری. نهال و بذر. 22(2): 199-186.

مقاله فارسی با سه نویسنده و یا بیشتر:

3 . اکبری غ. ع.، قاسمی پیربلوطی ع. فراهانی م. و شاهوردی م (1383) بررسی اثر زمان­های مختلف برداشت دانه سویا بر جوانه زدن آن. کشاورزی. 6(1): 18-9.

مقاله انگلیسی با یک نویسنده:

1 . Dennis FG (1976) Trials of ethephon and other growth regulators for delaying bloom in tree fruits. American Society for Horticultural Sciences. 101(3): 241-245.

مقاله انگلیسی با دو نویسنده و بیشتر:

1 . Champagnat P and Come D (2003) Some thoughts on hormonal regulation of bud and seed dormancy. Acta Horticulturae. 179: 123-131.

2 . Johnsoton SA, Springer JK and Lewis GD (1979) Fusarium moniliforme as a cause of stem and crown rot of asparagus and its association with asparagus decline. Phytopathology. 69: 778-780.

چکیده مقاله

درصورتی‌که مقاله­ای به صورت خلاصه (Abstract) چاپ شده است روش نوشتن آن همانند مقاله است ولی کلمه (Abst.) در قسمت آخر در داخل پرانتز ارایه شود. مثال:

Phytopathology. 71: 1004 (Abst.).  

کتاب تألیفی

1 . شجاعی م (1357) حشره‌شناسی (اتولوژی، زندگی اجتماعی و دشمنان طبیعی). جلد سوم، انتشارات دانشگاه تهران، تهران. 276 صفحه.

1 . Snedecor GW and Gochran WG (1973) Statistical Methods. 6th Ed. The Iowa State University Press, Iowa, 593 p.

فصل کتاب

1 . Castejon M, Romero-Munoz F and Garcia L (1987) Phenology and control of Orobanche cernua in sunflower with glyphosate. In: Weber HC and Forstreuter W (Eds.), Parasitic flowering plants. Marburg, F.R.G., pp. 121-126.

2 . Jaworski CA and Phatak SC (1993) Canola seed yield in relation to harvest methods. In: Janick J and Simon JE (Eds.), New crops. John Wiley, New York. pp. 300-301.

مقالات چاپ شده در مجموعه مقالات همایش­ها، کنگره­ها و سمینارها

1 . وحدتی ک (1388) گزارشی از آخرین رهیافت­های تحقیقاتی گردو در کشور. ‎‏مجموعه مقالات ششمین کنگره علوم باغبانی ایران. 22-25.

1 . Locascio SJ, Fiskell JGA and Everett PE (2000) Advances in watermelon fertility. Proceeding 14th Tropical Region, American Society for Horticultural Sciences. 223–231.

 

نشریات الکترونیکی

1 . USDA-National Agricultural Statistics Service (2000) Published estimates data base (PEDB) [Online]. Available at http://www.nass.usda.gov:81/ipedb/ (accessed 15 May 2001; verified 24 Aug. 2001). USDA-NASS, Washington, DC. USA.

2 . Wear D (2000) Research projects, Southern Forest Resource Assessment Consortium [Online]. Available at http://www.rtp.srs.fs.fed.us/ econ/research/sofac/projects.htm (modified 13 Mar. 2000; accessed 8 July 2000; verified 22 May 2001). USDA Forest Serv., Research Triangle Park, NC. USA.

پایان­نامه

1 . رضایی ر (1386) تأثیر قدرت رشد نهال­های بذری گردو بر ریشه­زایی و گیرایی پیوند‏‎. دانشگاه تبریز. تبریز. رساله دکتری.

1 . Reeder JD (2001) Nitrogen transformations in revegetated coal spoils. Colombia State University, Fort Collins, Ph.D. Dissertation.

 

نحوه ارجاع منابع مورد استفاده در متن مقاله

شماره رفرنس ها در پایان جمله و داخل قلاب [] درج شود.

ارجاع معمولاً پس از یک مطلب مهم قید می­شود و فقط شماره منبع مورد استفاده در پایان جمله و در داخل قلاب [] نوشته شود. لذا از نوشتن نام محققین به زبان فارسی و یا انگلیسی در متن مقاله خودداری شود. مثال:

- در حدود 13 درصد زمین‌های زیرکشت و 30 تا 50 درصد اراضی مورد آبیاری تحت تأثیر نمک هستند [16].

- ... و در بررسی اثر شوری‌های مختلف آب آبیاری بر خصوصیات مختلف تعداد زیادی از ارقام گندم هگزاپلوئید و تتراپلوئید، از شاخص ضریب حساسیت به تنش استفاده شده است [4، 10 و 16]."

 

عنوان و چکیده انگلیسی (Abstract) (صفحه آخر)

در آخرین صفحه، عنوان، چکیده انگلیسی و کلمات کلیدی ارائه شود. چکیده در یک پاراگراف و حداکثر 10 سطر باشد. چکیده انگلیسی ترجمه کامل و صحیح چکیده فارسی باشد و درصورت تغییر و بازنگری چکیده فارسی، تغییرات در چکیده انگلیسی نیز اعمال شود. تاریخ­های مورد اشاره در چکیده انگلیسی باید به میلادی تبدیل شوند. کلمات کلیدی عیناً ترجمه کلمات کلیدی فارسی (به­ترتیب از A تا Z) و حرف اول کلمات با حرف بزرگ باشد. کلماتی که در عنوان مقاله آمده است، نباید مجدداً در کلمات کلیدی تکرار شوند.

 

نکات مهم:

 

ju هیأت تحریریه در عدم پذیرش، پذیرش و یا هر گونه ویرایش لازم در زمان چاپ مقاله، آزاد است.

 

ju مسئولیت کلیه مطالب و اطلاعات درج شده در مقاله و نیز رعایت حقوق مؤلفین و پژوهش­گران به عهده نویسنده(گان) مقاله می­باشد.

 

ju مقالاتی که مطابق راهنمای تهیه مقاله این نشریه تهیه نشده باشند، برای داوری ارسال نخواهد شد.

 

ju اسامی نویسندگان به همان ترتیب که در زمان تشکیل پرونده درج گردیده، در زمان چاپ مقاله ارائه خواهد شد و هیچ تغییری در ترتیب و یا تعداد نویسندگان اعمال نمی­گردد.

 

ju توصیه می شود به منظور بهبود کیفیت مقاله و رفع اشتباه­های احتمالی (به عنوان مثال: مسائل آماری، نحوه ارائه و درج شکل ها و جدول ها و یا نگارش چکیده انگلیسی) از همکاران ذیصلاح خود تقاضا نمایند که آن را مطالعه نموده و کاستی­های احتمالی را گوشزد کنند.

 

اشکالات متداول در مقالات ارسالی:

  

ju نام فایل نهایی مقاله (Word 2003)، به اشتباه نام نویسندگان و یا مشخصات آنها و یا عنوان فارسی مقاله است. نام فایل اصلی مقاله، عنوان انگلیسی مقاله باشد.

 

 

ju نویسنده مسئول مکاتبات به اشتباه بیش از 3 فایل بارگذاری می کنند. تنها سه فایل بارگذاری شود:

 

فایل اصلی مقاله به همراه شکل ها و جدول ها (به عنوان فایل اصلی مقاله *)

 

 فرم تعهدنامه تکمیل شده (به عنوان فایل تکمیلی/ اضافی)

 

 اسکن فیش هزینه داوری (به عنوان فایل تکمیلی/ اضافی)

 

ju شکل ها و فرمول ها ناواضح و ناخواناست است و یا جدول ها طبق فرمت تهیه نشده اند. شکل ها و جدول های مقاله باید طبق فرمت نشریه تنظیم شده و واضح باشند تا در نسخه چاپی و همچنین انتشار الکترونیکی (فرمت Pdf) قابل مشاهده و با کیفیت باشد.

 

ju در اکثر موارد نحوه رفرنس دهی طبق راهنمای تهیه مقاله نیست. دانلود یکی از مقالات منتشر شده موجود در سایت می تواند به عنوان الگو مفید باشد. نام محققین در متن مقاله حذف شود و تنها به شماره رفرنس اکتفا گردد.

 

ju کلمات کلیدی انگلیسی معادل دقیق کلمات کلیدی فارسی باشد و در زیر چکیده درج گردد. کلمات کلیدی حداقل 5 عدد باشد. کلمات کلیدی فارسی از الف تا ی و کلمات کلیدی انگلیسی از A تا Z تایپ شود.

 

ju بخش های مختلف مقاله در اکثر موارد پاراگراف بندی نمی شود. اکثر بخش های متن در قالب یک پاراگراف بزرگ ارائه می شود. ابتدای هر پاراگراف فرورفتگی (Indentation) درج شود و مقاله پاراگراف بندی شود.

 

ju در برخی موارد نام و نام خانوادگی، ایمیل و مشخصات نویسندگان در چکیده فارسی و انگلیسی درج می شود. کل مشخصات در چکیده ها حذف شود.

 

ju در بخش چکیده فارسی و انگلیسی و نیز مواد و روشها، در جمله اول هدف از آزمایش و مکان و زمان حتما درج شود. در اکثر موارد این نکته رعایت نمی شود.

 

ju در بخش چکیده فارسی و انگلیسی و نیز مواد و روشها، در جمله اول هدف از آزمایش و مکان و زمان حتما درج شود. در اکثر موارد این نکته رعایت نمی شود.

 

ju در بخش چکیده فارسی و انگلیسی و نیز مواد و روشها، در جمله اول هدف از آزمایش و مکان و زمان حتما درج شود. در اکثر موارد این نکته رعایت نمی شود.

 

ju بخش تشکر و قدردانی در مرحله داوری اولیه حذف شود. پس از پذیرش مقاله در زمان درج مشخصات نویسندگان، این بخش نیز اضافه شود.

 

ju فرمت جدول ها در برخی موارد طبق فرمت نشریه نیست. خطوط عمودی حذف شود و تنها سه خط افقی درج شود.

 

ju واژه نمودار و عکس برای شکل ها استفاده نشود. واژه "شکل" برای کل شکل ها و تصاویر درج شود (هم در متن مقاله و هم عنوان شکل). شکل ها کادر نداشته باشند. واحدها داخل پرانتز درج شوند. داخل شکل خطوط افقی یا شطرنجی درج نشود. زمینه شکل بدون خطوط باشد و برای کیفیت و وضوح تصویر دقت کافی به عمل آید.

 

ju در برخی موارد فرم تعهد بدون امضا بارگذاری می شود. امضای اسکن شده و مشخصات کامل نویسندگان در این فرم درج شود.

 

 در اکثر موارد چکیده انگلیسی اشکالات نگارشی دارد و درست تنظیم نشده است. حتما پیش از ارسال مقاله چکیده بررسی شده و با نگارش مناسب و صحیح ارائه شود. 

 

  از منابع قدیمی استفاده نشود و منابع جدید و به روز ارجاع داده شود.

  

 

 نویسنده مسئول مکاتبات می توانند پس از گذشت یک ماه از ارسال مقاله، جهت پی­گیری پرونده "ایمیل پی گیری" ارسال نمایند.

کد رهگیری، نام نویسندگان و شماره تلفن همراه نویسنده مسئول مکاتبات در ایمیل ارسالی درج گردد.

 

ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju ju

 

نشانی: پاکدشت، پردیس ابوریحان، دانشگاه تهران، دفتر نشریات تخصصی، کدپستی: 3391653755

 

تلفن های معاونت پژوهش و فناوری: 36040904 - 36040746 - 021 (داخلی 107) 

 

پست الکترونیکی: abujournal@ut.ac.ir 

 

آدرس سایت نشریه: http://jacb.ut.ac.ir                                                         سامانه نشر مجلات علمی دانشگاه تهران:  http://journal.ut.ac.ir